Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

~Çok Kötü Bir Hastalık~~ - 2.sayfa

Selam arkadaşlar; Size bir sorum olacak benim arkadaşımın su kaplumbağası var.Kaplumbağasının elleri ve ayakları bu 1 hafta içinde kararmaya başlamıştı.Kan topluyordu.Dün gittim nasıl olmuş diye elleri ve ayakları tamammen kararmıştı.Kapluş hareket edemiyor ellerini ayaklarını kımıldatamıyor.Ve kötü olan kafasıda kararmaya başladıo kırmızı çizgileri siyahımsı renk almaya başladı.Veterinere götürdük adam ilk defa gördüğünü söylediilaç daha veremedi.Onu hemen diğer kapluşlardan ayrı yere koyduk.Çocuk her şeyi 4 4lük yerine getiren bir arkadaş.Temizlik olsun ısı olsun beslenme olsun.5 kaplumbağasının 5 ide celik gibi sapasağlamdı.Şimdi tekine noldu anlamadık.Suyundan bişey olsa diğer 4 ü de hastalanırdı onlar cıvıl cıvıl maşallah.Hasta olan kapluşun kabuğu falan sert hiç bir sorun yok kabuğuyla ilgili.Ama elleri ayakları kapkara olmuş.Kan toplamış gibi.Yem anca elinle yanına getirdiğimizde yiyor.Eğer kımıldayabilse onuda kendi yiyecek ama kımıldayamıyor.Eğer bir bilgisi ya da fikri olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Nekroz söz konusu ise, teramisin yara(göz) merhemi, tetrasiklin grubu antibiyotik ve zaman zaman da betadine tarzı antiseptikler öneriliyor. ciddi bir tedavi gerektiriyor. veterinere götürmesi gerek.

img

beppomomo

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar fikriniz varmı ya da bilginizz kaplumbağa hiç ender olsada kanser olur mu??? Yemeğini yiyo ama şuan sadece 5 tırnağı kaldı yüzü siyah oldu :( sanırım bu hafta içinde ölecek ilaçlar falan kullanmadım bilmiyorum ne kullanmalıyım.artık geçti zaten ağzını çok yavaş oynatıyor yemlerini ısıramıyor bile ufaacık yapıyoruz öyle yutabiliyor. Ve dün ağzından az bişey pıhtılaşmış kan gibi bişey kustu :(Allah kimsenin aşına vermesinn!!!!

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

biran önce antibiyotik tedavisinin başlaması lazım.

img

beppomomo

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

momo hayvan kusuyo hiç bişey verilemez artık şi işten geçti çok ilgilenince rahatsız oluyo kafasını içeriye sokuyo sanırım o zaman çok canı acıyo ağzını açıp kapatmaya çalışıyo...Ama adını söylersen genede bir vermeye çalışalımm

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

yukarıda yazmıştım. arka bacaklarından enjekte edilmesi gerekiyor antibiyotiğin. bişey olur diye korkmanın gereği yok çünkü zaten kötü durumda. bir de referans linklerde antibiyotik listesi var.

img

beppomomo

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar kötü bir haberim var.Clara öldü.

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

iyileştiremedik ya hiç görmediğim duymadığım hastalıktan öldü :(

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

çok üzüldüm. bence bildiğimiz hastalıklardan biri ancak çok ileri safhalarda olduğu için karşılaşmadık. büyük ihtimalle mantarın ilerlemiş hali idi, çünkü iç organları hasar görmüş. belki bir kaç hastalık birden oldu. akvaryumda balık var mıydı? parazit olma ihtimali var mı? kaplumbağalarda bilinmeyen hastalık olacağını sanmıyorum. her hangi bir kanser vakası da duymadım şimdiye kadar. neyle besleniyormuş kaplumbağa?

img

beppomomo

19 yıl 3 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bununla beraber akvaryumda 4 kapluş daha vardı.aakvaryumda Hastalık olamaz imkansız çünkü diğerleri hala sağlam yaşıyorlar.Mantar olamaz momo emin ol.çocuk seranın yemlerini kullanıyo arasıra sanyu yem varya yeşil küçük bişi ondan weriyo.Balık veriyo diğerleri turp gibi ama noldu buna anlayamadık.Kan kustu yaa :(

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ