Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

~Çok Kötü Bir Hastalık~~

Selam arkadaşlar; Size bir sorum olacak benim arkadaşımın su kaplumbağası var.Kaplumbağasının elleri ve ayakları bu 1 hafta içinde kararmaya başlamıştı.Kan topluyordu.Dün gittim nasıl olmuş diye elleri ve ayakları tamammen kararmıştı.Kapluş hareket edemiyor ellerini ayaklarını kımıldatamıyor.Ve kötü olan kafasıda kararmaya başladıo kırmızı çizgileri siyahımsı renk almaya başladı.Veterinere götürdük adam ilk defa gördüğünü söylediilaç daha veremedi.Onu hemen diğer kapluşlardan ayrı yere koyduk.Çocuk her şeyi 4 4lük yerine getiren bir arkadaş.Temizlik olsun ısı olsun beslenme olsun.5 kaplumbağasının 5 ide celik gibi sapasağlamdı.Şimdi tekine noldu anlamadık.Suyundan bişey olsa diğer 4 ü de hastalanırdı onlar cıvıl cıvıl maşallah.Hasta olan kapluşun kabuğu falan sert hiç bir sorun yok kabuğuyla ilgili.Ama elleri ayakları kapkara olmuş.Kan toplamış gibi.Yem anca elinle yanına getirdiğimizde yiyor.Eğer kımıldayabilse onuda kendi yiyecek ama kımıldayamıyor.Eğer bir bilgisi ya da fikri olan arkadaşlar varsa ve paylaşırlarsa sevinirim.

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bu durumu daha önce hiç duymadım ama belki kapluş felç olmuş olabilir açıkcası pek fikrim yok üzgünüm

ingilizce kaynakları aramaya başlayın bence

img

hamso

18 yıl 10 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

YAPACAK BİRSEY YOK  O ZAMAN BİKERE FELC GECİREMEZ  BENCE COK YASLANDI O YÜZDEN BAGIŞIKLIK SİSTEMİDE ARTI MİKROPLARA ETKİ ETMİYOSA OLMUSTUR BÖLE ...

img

sezarpc

18 yıl 9 ay 5 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Niye felc geciremesin ki hem ben belki felc gecirmiştir dedim kesin demedim.Arkladaşın başka veterinere götürsün belki çaresi bulunur..

arkadaşlar 2 veterinere 2 de 3 tanede akvaaryumcuya sorduk adamlar bilmediklerini söylediler.Akvaryumcularda yazık hayvana çöpe atın dedi.Ben artık kimseye güvenmiyorum insanlar bu kadar çiğ olamazlar ya.Şimdi arkadaşımdan geldim.Kapluşun tırnakları dökülüyo ayak tırnaklarından 2 si dökülmüş yüzü siyahlaşıyor.Ama ne versem elimle yiyo kapluş.Yaşlıda değil 4 yaşında sanırım.

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

bana mantar gibi geliyor. mantarı hep beyaz olurmuş diye düşünüyoruz ama aslında kaplumbağalarda olduğunda koyu renkte olur. yerinden de kıpırdayamıyorsa mantar içten başlamış olabilir. biraz daha araştırayım. bilgi veririm.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Mantar olsa biliriz.Elleri ayakları kan toplamış.Siyahlık dediğim kandan siyah gözüküyo.Düşünün ki parmağınız biyere sıkıştı kan topladı nasıl oluyo kapkara simsiyah dimi.Bunun elleri ve ayakları aynen o şekil kan toplamış:((

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

yokmu arkadaşlar bir fikri düşüncesi bilgisi olanlar..

img

by_falcon

ÖZEL MESAJ

http://www.wasserschildkroete.de/k-Nekrose.htm sitesindeki resimlere bir bak, benzerlik var mı diye.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ