Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kış Uykusu?

Selam Arkadaşlar,

Benim (bazı tanıyanlar bilecektir) bir kara kaplumbağam var. Devamlı uyuyor. Kış uykusu olabileceğini düşünmüştüm,Shiver   Sleeping  Do Not Disturb  ancak kış uykusuna yatan kaplumbağa kalkıp da yiyecek bişeyler arar mı ki? Eğer ararsa ve bu bir kış uykusuysa ona özel bir yer yapmalı mıyım yoksa her zamanki gibi ofiste istediği yerde uyumasına izin mi vermeliyim? Bir linkte uyuyan kaplumbağasını uyandırıp duş aldıran (tam anlamadım sanırım kara kaplumbağası varmış) ve gözlerine ilaç damlatıp uyandıran bir üye vardı. Acaba kış uykusu ne zaman son bulur ve uyanmıyınca bu uygulamayı yapmalıyım? Umarım Böyle uzun bir soru sorduğum için sıkılmazsınız.. 
 Saygılarımla,

jhonny 

img

jhonny

18 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

zoolistan da okuduguma göre sadece memeliler tam anlamıyla kış uykusana yatarlarmış.Kaplumbağalarda yarı uyuklama olarak geçiriyolarmış.O yüzden uyanıyordur belki.Birde duyduguma göre onları el yordamıyla uyandırmak baya bir asabi yapabilirmiş.Son soru olarak ısıtıcısı varmı varsa nasıl uyuyor bu vatandaş?

img

hamso

18 yıl 10 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

ayrıca verilen linklerde yer alıyor bu konu

img

hamso

ÖZEL MESAJ

insanları hazırcılıga davet etmek hiçte hoşuma gitmez ama bu seferlik yazayım.Beppomomonun yazısından alıntıdır Kış uykusu: Öncelikle kış uykusunun ev ortamında bakılan kaplumbağalar için kesinlikle gerekli olmadığını belirtmek gerekir. Kış uykusu hayvanlarda doğa şartlarında hayatta kalmak için zorunluluktan kaynaklanır ve hayvanların çoğu (özellikle kaplumbağalar) hastalanmış ve çok zayıflamış, vitaminsiz olarak uyanırlar. Ardından hastalıklar ortaya çıkar. Bu yüzden sadece kış uykusunun ne olduğu konusunda yardımcı olmak için aşağıdaki linklere bakabilirsiniz. Eğer zaten kış uykusunda bir kaplumbağa edindiyseniz ilk linke bakmanızı tavsiye ediyorum. http://www.hepsievcil.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19693 http://www.hepsievcil.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=16677 http://www.hepsievcil.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=20931

img

hamso

ÖZEL MESAJ

Selam jhonny Kaplumbağanın hareketsizliği bana sorarsan üşümesinden kaynaklanıyor serin ortamda benim kaplumbağam da hareketsizleşiyor. Kaplumbağana bir yuva yaparsan yada akvaryum alırsan içine de bir ısıtıcı taş alırsan bu sorunu yani devamlı uyumasını engellersin. Bulunduğu yerin ısısını 22°C''nin üzerinde tutmak ve güneş ışığından direkt yararlanmadığı için bir ültraviyole lamba koymak gerekir. Bir haftadır hava sıcaklığının düşmesiyle benimkilerde eskiye oranla daha az hareket etmeye başladılar.Ben kış uykusuna yatırmayı düşünmüyorum.Kaplumbağam Adayla bir kış geçirdik zaten gayet hareketliydi. Beş yaşından küçük kaplumbağaları kış uykusuna yatırmak dogru değil ölme ihtimalleri çok yüksek.çünkü beslenmeye ihtiyaçları var büyük kaplumbağalar yatırılabilir kış uykusuna. senin kaplumbağan kaç yaşındaydı?

img

hülya999

19 yıl 10 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Sayın Hamso,

Cevap için teşekkür ederim. Isıtıcı taşı yok. Ofiste heryere gidiyor. Bilmiyorum belki bi taş almalıyım ama sabit bir yerde durmuyor. Belki de taşta durur ısındığı için ama bence doğal bir ortam olmaz. Ya sabit taşın üstünde hayatını geçirecek ya da devamlı uyuyacak Big Smile

En iyisi ben buna bir yuva yapayım bir de ısıtıcı alayım diorum. Özgürlüğünü de kısıtlamak istemiyorum ama napalım artık. Genişçe bişey bulabilirim. Zemini toprak döşicem bi kenarına ısıtıcı ve bir de lamba koyıcam. Belki tahtalarla merdiven gibi çıkıp inebileceği bir konstrüksiyon yapabilirim. Biraz zaman alacak ama çok mutlu olacak. Her neyse, ilgin için çok saol..

Sevgiler

jhonny

img

jhonny

ÖZEL MESAJ

Kış uykusuna yatmamasının kaplumbağaya bir zararı yok sadece dogurganlık azalıyor. Biz de üretim yapmadığımıza göre yatırmaya gerek yok. Yatırılcaksa da yetişkin kaplumbağalar yatırılmalı.

img

hülya999

ÖZEL MESAJ

Sevgili hülya999,

Kaplumbağam 1 yaşında olması gerekiyor. Ölçtüm yaklaşık 8-9 cm bu da 1 yaşında olduğunu gösteriyor(beppomomonun yazılarına göre) Dediğin gibi ona bi yuva yapıcam biraz kısıtlı gezecek ama olsun. İlgin için çooooook tşk ederim... 

Hello 

img

jhonny

ÖZEL MESAJ

selam Bir yuva yaptıgında daha iyi olacaktır. İstedğinde çıkartırsın dışarı. yuva yapıp ısıtıcı alayım demişsin bu zaten ısıtıcı taş olacaktır yada ısıtıcı kablolar. yani ben bu ikisini biliyorum kara kaplumbağası için.

img

hülya999

ÖZEL MESAJ

Selam Isıtıcı taş almanı önermiştim.Fakat ısıtıcı taşların kullanılması pek önerilmiyormuş.Sana söyledikten sonra araştırdım kimsee tavsiye etmiyo.Yakabiliyomuş. Isıtıcı kabloların kullanımı iyimi bilmiyorum ben sadece ısıtıcı taş ve ped gördüm petshoplarda. Isıtıcı pedi de önermem. Benim kullandığım türde bir yuvaya zaten olmaz.Akvaryumlarda kullanılıyormuş ama onlarda da camı çatlatabiliyormuş. Bizim evde sadece bahar aylarında biraz serin oluyor. Ben ısıtıcı taş, ped yada kablo kullanmıyorum. Sadece bir spot lambam var o kadar o da yetiyo. Yanlış bilgi vermek istemem ben tehlikeli olduklarını yeni öğrendim.

img

hülya999

ÖZEL MESAJ