Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Bütün hazırlıklar tamam ama uv lamba sorunu var.lütfen yardım!!

arkadaşlar forumları uzun süredir dışarıdan takip ediyorum.çok faydalı bilgiler içeriyor.teşekkürler. bir çift su kaplumbağası almayı düşünüyorum ve 1 hafta içinde alıcam.şimdi şöyle: 1-60*40*40 ölçülerinde özel platformu olan akvaryum hazır ladım 2-filtre ve ısıtıcıda tamam. ancak bir sorun var..... forundan okuduklarıma göre güneş ışığı kapiş ler için çok önemli.(Kabuk yumuşamasını engellemesi)kaplumbağalara bakacağım oda aydınlık ama direk güneş ışığı almıyor.güneşin balkaona vurduğu saatlerde ise ben evde yokum yaniii balkona çıkartamam.zaten kış geliyor güneşi biraz zor görürüz:) eee tek seçenek olarak uv lamba kullanmak kalıyor öyle yapıcaz mecbur. bugün bir elektronikçide sordum bana gösterdi.üzerinde yazıyordu uv lamba diye.şöyle tarif edeyim çok çok ince bir florasan gibi.üzerini okudum ve şu şekilde yazıyordu: UV İÇEREN IŞIKLANDIRMA.DİKKAT RADYASYON CİLTTE VE GÖZLERDE CİDDİ RAHATSIZLIKLAR YARATABİLİR.tabii bunlar ingilizce yazıyordu.adam bana bu ışıkları berberlerin kullandığını söyledi..ustura ve makasların dezenfektesi için.belki biliyosunuzdur.sorum şu: ARADIĞIM UV BU IŞIK MI YOKSA RADYASYON YAYMAYAN BAŞKA Bİ MODELİDE VARMI?BİLGİ İSTİYORUM.RADYASYON SAKAT İŞ!!!SABAH KALKTIĞIMDA KAPLİŞİMİ MUTASYON GEÇİRMİŞ,2 KAFALI VE 8 BACAKLI GÖRMEK İSTEMEM :) :) :) ŞAKA BİR YANA NE YAPCAZ ŞİMDİ Bİ YARDIUM MÜMKÜNSE. BİDE UV OLMAZSA YAŞAMAZMI KAPLİŞ? TEŞEKKÜRLAR!!!!!!

img

arkhe

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar çok mu saçma bi soru sordum niye kimse cevap vermiyoki? ? ? ? ? ¿ ¿ ¿ ¿

img

arkhe

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşım direk uv lamba kullanamazsın hem senin için hemde sürüngenin için çok tehlikeli ancak onlar için yapılmış reptistar diye bir ürün var onu kullanırsan hem calsiyum hem d3 vitamini için gerekli ışınları verir.

img

coustopet

19 yıl 9 ay 30 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm arkhe, anladığım kadarıyla senin bulduğun lamba kuaför veya veterinerlerin kullandığı bir uv lamba çeşidi. aman deyim. o lambalar bizim "güneşlendirme" amacıyla kullandıklarımızdan değildir. çok fazla radyasyon ve ışın yayarlar. bizim bahsettiğimiz uv lambaları normal ampul gibi ve özel olarak sürüngenler için satılır. referans linklerde bu lambalardan nerde bulacağın konusunda bir başlığım vardı. sana ayrıca bilgi vereceğim ancak elindeki lambayı sakın kullanma. hem fazla ışından dolayı kapluşun yanar hem de kör olur.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

arkadaşlar teşekkür ederim.dediğinizi çok iyi anladım.sanırım repristar markayı eminönünde bulabilirim.yarın da kaplişleri alıyorum.akvaryum(özel platform yaptım),ısıtıcı,filtre hazır.... yakında fotolarını yollarım.

img

arkhe

19 yıl 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam arkhe ,

Normal floresans,groluksfloresans,normal ampul bile olabilir yeterki ısı ve ışık versin.Benimkiler floresans ile hiç bir sorun yaşamıyor  Thumbs Up.. 

img

deepfıshıng48

19 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

merhaba DEEPFISHING48, eğer kaplumbağaların arasıra güneş ışığı alıyorsa söylediğin gibi normal lambalar işini görebilir, ancak kaplumbağaların bazı vitaminleri sentezleyebilmeleri için güneşin uv ışınlarına ihtiyaçları var, belirtilen uv lambaları bunun için. güneşe çıkmadan büyüyen bir çocuk ne kadar sağlıklı olabilirse kaplumbağalar için de aynı şey söz konusu. güneş görmeyen kaplumbağaların kabukları daha çabuk yumuşuyor, daha iştahsız ve mutsuz oluyorlar, tabi bunlar gözlemlenebilen semptomlar veterinerlerin bu konuda daha fazla yorumu olabilir:)

img

gunseli

18 yıl 10 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm günseli, deepfishing48''in bahsettiği lamba ile uv farklı şeyler. her ikisine de ihtiyaç var. yani uv lambası gereksiz demiyor. eğer güneşe çıkaramıyorsan gerekli. çıkarıyorsan gereksiz. bunun yanında bir de normal akvaryum aydınlatma ve kaplumbağalar için "ısıtıcı" lamba gereklidir. hani kayaya yönlendirdiğin ve altında gerindikleri lamba. yanlış anlaşılmış galiba.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba arkadaslar isi ve isik veren herhangi bir lamba kaplumbaganin gunes ihtiyacini karsilar mi?

img

dgn

18 yıl 10 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Hayır kesinlikle karşılamaz.Piyasada sürüngenler için üretilmiş UV lambalar var onlardan kullanmalısın.Fakat güneşe çıkarma imkanın varsa UV'ye gerek yok.Her şeyin en güzeli doğal olanı...

img

city35_

18 yıl 10 ay 21 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ