Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

yardım.......

merhaba,size bi şey söylemek ve sormak istiyorum.ben tosbişimden uzun bir süredir ayrıyım ve onu çooook özledim.onu da yanıma almak istiyorum ama 8-9 saatlik yola dayanabilirmi ve onu nasıl taşıyabilirim,çünkü ben başka bir şehire yerleştiğimden elimde valizlerim de olcak,bana bu konuda yardımcı olursanız çok sevinirim.

img

crezygirl

18 yıl 10 ay 7 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağanı rahat edebilecekleri boyutlarda bir kavanoz ya da benzeri bir kapta taşıyabilirsin.Yalnız yolculuk sırasınca sarsıntıdan dolayı hayvanların tedirgin olması muhtemel.Bunun için de kavanozun içine sünger yerleştir.Sarsıntıyı ve oradan oraya sürüklenmeyi en aza indirmiş olursun.Kavanozun da içine az miktarda su koy.Yani kaplumbağalarının ayakları hizasına kadar olması yeterli.

Kaplumbağalarını bu şekilde taşırsan hiçbir sorun olmaz.

Yalnız gittiğin yerde hava değişiminden ve uzun yolculuktan dolayı hayvanlarda stres yaratabilir.Birkaç gün yemeden içmeden kesilebilirler.

Uzun ve Kısa Seyahatler

Kısa Seyahatler (5-6 saat)

Postayla bir yerden bir yere gönderilmek kaplumbağanız için başlı başına bir travmadır. Eve veya veterinere yapılan yolculuklarda iki temel tehlike vardır: Havasızlık ve hipotermi. Kısa yolculuklarda ilki o kadar önemli değildir, yavaş metabolizmalarından ötürü kaplumbağaların hava ihtiyacı memeliler kadar çok değildir. Taşıma kabınızın altına birkaç kat gazete kağıdı, üzerine içi 45 °C suyla dolu bir şişe, onun da üzerine tekrar gazete kağıtları koyun. Tropikal iklime alışık kaplumbağalar 15 °C ve altındaki sıcaklıklara çok kısa maruz kaldıklarında dahi üşütebilirler. Teraryum kaplumbağaları doğadakilere göre daha az dayanıklı oldukları için bu durum çok kolay hastalanmalarına neden olabilir. Taşıma kabınızın zemininde ve kenarlarına tutunabileceği köpük vb. maddeler olmalıdır, tamamen boş bir plastik kapta sürekli debeleneceği bir şekilde kesinlikle taşımayınız! Su kaplumbağanızı da aynı şekilde susuz ortamda taşıyınız, kesinlikle zemini ıslatmayınız, buharlaşan su ortamı soğutur ve soğuk hava kadar zararlıdır!

Uzun Seyahatler

Kaplumbağalar için tavsiye edilmez. Alıştığı ortamlarından alındığı için açlık grevi yapabilirler, değişen ortam stresi bünyelerini zayıf düşürür, hastalanmalarına hatta ölmelerine neden olabilir.

Kaynak : www.pet.gen.tr

türkiyede yerli kaplumbağada satılıyor.hepsi tropik değil.sizinki nedir? sıcaklıgı çok dert edeceğini sanmam izmirden erzuruma gitmiyorsaniz tabi.ama kızıl yanaksa üşütür heralde. http://www.herp.it/SpeciesPages/MaureCaspi.htm benimki bu

img

hamso

18 yıl 10 ay 22 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Uzun yolculuklara dayanabilirler ama gittikleri yerde hava değişiminden ve yolculuktan strese girip yem yemeyebilirler.Kendilerine gelip düzelince herşey nomale döner.

img

by_falcon

19 yıl 4 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ