Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

kaplumbağa katili aranızda :P

Nerden bileyim..fazla beslememek gerekiyormus...ama ben sadece bir haftaligina emaneten bakacaktim...ayrintili bilgi verilmedi ki :(( evet hem de emanet hayvancagizlardan biri oldu :(( oysa ben onlara gidip ozel yem almistim.. uhuhuhu.. simdi bir tane kaldi...o da iki gundur yemek yemiyor..digeri oldugunden beri..depresyona mi girdi dersiniz..digeri olmayinca..gerci bunun gozleri kapali..ama sonucta karsilasiyorlardir arasira :) 1-bunun gozleri icin ne yapmali? 2-bir de yemek yememesi konusunda ne yapmaliyim? P.S:beslemeyi bilmiyor olsam da onu cok sevdim..o benim michaelangelom :)(:

img

elmalitart

18 yıl 11 ay 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beslemeden kaynaklanan bir sorun olduğunu sanmıyorm çünkü karınları doyunca lokma dahi yemezler balık gibi çatlayarak ölmezler yani.....anladıgım kadarıyla yerlerini yadırgadılar farklı bir odaya koymayı dene bence....fazla beslersen bnmkiler gibi tosuncuk olurlar en kötü ihtimal:) ortama alışamadığından biri malesef ölmüş üzüldüm diğeride bunalımda yemek yemiyor.....onuda kaybetmeden bence faklı yerler dene

img

goktugvw

18 yıl 11 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

coook tesekkur ederim efeniiim...hemen yerini degistirdim..umarim bunu kurtarabilirim :( sevgiler..

img

elmalitart

ÖZEL MESAJ

slm elmalıtart,

kaplumbağanın bulunduğu ortamı yazmamışsın ancak çok içaçıcı olduğunu sanmıyorum. eğer diğerinin de ölmesini istemiyorsan biraz zaman ayırıp aşağıdaki linkleri iyice okumanı tavsiye ederim. kolay gelsin.

http://www.hepsievcil.com/App/Forumlar/Cevaplar.aspx?KRef=5&FRef=30&BRef=5441

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beppomomo cok tesekkurler, gercekten butun yararli linkler vardi.. oncelikle kaplumbaga "olum fanusu"nda.. sahibinin getirdigi sekilde beslemeye calisiyorum..terramycin ve sera yem bile aldim ona..e biz de ogrenciyiz :) akvaryuma da gucum yetmez,sahibi alsin onu da di mi :) zaten simdiye kadar niye almamis diye de sormak lazim..neyse.. ama bunun gozleri kapalı...verdigim yemleri de agzina goturunce korkup kaciyor,onune koyunca da yemiyor..ben acaba bu terramycinden dolayı bir huylanma :) mi geldi kaplusa dedim..surmeyi bıraktim..yeter ki yesin diye..ama nerde.. 5 gun oldu hala yemiyor..ben kahroluyorum yaa... gecen gun hapsirmaya benzer bir ses duydum sanki :( dogru duzgun bakilmayacaksa hayvan beslenmesin yahu..sirf bu yuzden deli gibi sevmem ragmen,vakit ayiramiyorum diye almiyorum.. ben elimden geleni yapmaya calisiyorum.. tekrar tesekkurler.. sevgiler..

img

elmalitart

ÖZEL MESAJ

kaplumbağan gerçekten hasta. teramycin ikincil bir tedavidir. asıl hastalığı üşütme (akciğer enfeksiyonu) ve vitaminsizlik. gözlerinin şişmesi bundan kaynaklı. o yüzden eğer önce akciğer enfeksiyonunu iyileştirmen gerekir. kaplumbağayı iyi gözle ve cildinde ve kabuğunda kızarıklık var mı diye dikkat et lütfen. 1. veterinere götür ve antibiyotik gerektiğini söyle. 2. vitamin yüklemesi yapman gerek. 3. bol bol güneşe çıkar. suyun ısısı bildiğin üzere 28-29 derece olması lazım. bence bir leğen al ucuzundan ve ısıtıcı bul bir yerden. arkadaşın gelince de kaplumbağasını ona geri verme. bakamıyorsa bencillik edip öldürmesin hayvanı. diğeri için de yapabileceğin bir şey yokmuş zaten. hasta gelmiş sana ve her şekilde dayanamayacakmış ve yine arkadaşın sorumlu. akciğer enfeksiyonu ile ilgili linklerde başlıklar var. onları gerekirse print edip veterinere götürmeni tavsiye ederim. sürüngen konusunda uzman veteriner pek yok çünkü. orturduğun kente göre internetten veteriner telefonlarını bulup, gitmeden önce telefon edersen zaman kazanmış olursun. biraz masraf yapman gerekecek ama başka çare yok. acı çekiyor hayvancağız.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cok tesekkurler tekrar..yarin goturmek farz oldu,hala yemiyor.. ben depresyona girmek uzereyim..gozumun onunde hayvancagiz ..dilim varmiyor.. Sevgiler..saygilar:)

img

elmalitart

ÖZEL MESAJ