Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

mesajım gelmiyor mu??

internetimizde bir sorun var sanırım umarım bu mesaj gelir. herkese merhaba, dün bir kaplumbağamı kaybettim. mükemmel bir akvaryum yapmıştım, yemleri, vitaminleri, temizlikleri asla ihmal edilmedi! 1 senedir özenerek baktığım kaplumbağam artık yok :(Bu canlıları doğal ortamda mı bırakmak daha iyi? ne dersiniz arkadaşlar? bu arada diğer kaplumbağam yalnız kaldı ve onu sanırım bir pet shop''a bırakacağım. Çümkü yalnız ne kadar süre yaşarlar bilmiyorum?

img

sezin

18 yıl 11 ay 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kaplumbaganın su kaplumbagası oldunu varsayarak cevaplıyorum.ölme sebebi buyuk ihtmalle ısıdır.o "mukemmel" akvaryumda ısıtıcı varmıydı ve su ısısı 26-28 derece arasımıydı?ayrıca gerektiği kadar guneslenmesini sağlatıyormuydun.(direk gunes ya da uva/b).yalnız başına iki başına ne kadar yaşıyorsa o kadar yaşar.yani bana gore 15-20 yıl,momoya gorede 20-25 yıl.bırakma yalnız kalanı bence dogru biçimde beslemeye devam et.kesinlikle su kaplumbagası için olmassa olmas ısıtıcıdır.

img

golyad

19 yıl 6 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kaplumbağanı tek başınada besleyebilirsin ısıtıcı akvaryum ışık olmak koşuluyla.

img

fısherman48

18 yıl 11 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beppo''ya göre 20-25 yıl:)) aslında insanlar gibi düşünebiliriz. insanların günümüzde ortalama yaşamları 65-75 yıl gibi hesaplanıyor (mesela diyorum) ama hepimiz aynı güçte ve sağlamlıkta değiliz. bunun yanında akvaryum ortamı ile doğal ortam aynı değil. ama hangisinde daha çok yaşar onu bilemiyorum işte. (kaza, başka hayvanlar etki etmezse diyorum) sizce bir kaplumbağa akvaryumda mı yoksa doğal ortamda mı daha uzun ve sağlıklı yaşar???

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Ortalama 20-25 yıl doğal ortam istatikleri..Ama teraryumda daha rahat edipte fazlamı yaşar yada özgürlük hasretiyle dahada kısamı yaşar bilinmez:)))

img

fısherman48

18 yıl 11 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam  sezin , yalnızda yaşar golyadın yazdıkları koşulları yerine getirmen şartıyla yanına bir arkadaşta alabilirsin imkanların ve ortamın uygunluğu ölçülerinde

img

deepfıshıng48

19 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Pardon soruyu tam anlamamıştım.Doğal ortamlarına bırakamazsın çünkü Türkiye doğal ortamları değil.petshopa versen ortama uyum sağlıyamayacağından dolayı ölüm riski var bence sevgiyle mücadeleye devam

img

deepfıshıng48

19 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ