Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

ölüm fanusundan kurtulduk..

Nihayet dün bir akvaryum aldim. Isıtıcı, temizleyici, vitamin..hepsini de aldim. İki tane kaplumbağam var benim. Ama biri hasta, gözleri rahatsız. Sitede yaptıgım arastırmalar sonucu, teramisin sürüyorum gözlerine. Benim bikactane sorum olacak deneyimli arkadaşlardan yanıtlamalarını rica ediyorum. 1. Akvaryumun boyutları boyu 50 eni 20, derinliği ise 36 cm. ısıtıcının boyuna göre su doldurdum icine. yani yaklaşık 23 cm derinlikte su var icinde.Sizce fazlamı?Hasta olan yukarı cıkarken zorlanıyor. Elimle destek yapmak zorunda kalıyorum 2. Filitrenin kablosu suyun içinde kalırmı ki normali nasıldır bunun, suyun dışında kalırsa çok yüzeysel oluyor gibi geliyor bana cünkü suyun dibi daha çok kirleniyor, derinde olması gerek diye düşünüyorum ama bu seferde kablo suda kalıyor zarar verirmi? 3. Gören "yuh bukadar da büyük akvaryum olmazki" diyor. Abartmış olabilirmiyim, boy kısmı biraz fazla, balıklar için yapılmış bir akvaryum çünkü, biliyorum ama hazır yaptıramadım. Bu derinlik tosbiklerimi rahatsız edermi? 4. Hasta olanın gözüne merhem sürdükten sonra suya bırakıyorum, diğerine zararı olurmu çünkü merhem yağlı, suya karışıyordur. 5. Yemeğini falan yiyiyor, elimle veriyorum ama yüzmekte zorlanıyor. Düzelme şansı nekadar sizce 4-5 cm lik bir kapluş bu..1 senedir bakıyorum bu siteyle tanışıp forumları okuduktan sonra o fanusta bukadar uzun süre yaşaması mucize gibi geldi bana, ölmesini hiç istemiyorum. Zaten bikere kaçtı 1 hafta sonra kendi kendine olay mahaline geri döndü, sevinçten bi takla atmadığım kalmıştı ( bu olay 2 hafta önce olmuştu :)) Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler, bazı insanlar iki "sürüngen" için yaptığım masrafı, emegi anlamsız buluyorlar ama ben mutluyum.

img

yaseminsin

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

1-akvaryumu ne kadar buyuk alırsan o kadar iyi.su yuksekliğini ısıtıcının resistanslarının altına sakın indirme çatlar ısıtıcın

2-filtrenin kablosu suyun içinde kalabilir hatta kalmadan nasıl koyacan merak ettim.imkansız.

3-derinlik rahatsız etmez.su kaplumbağaları cok iyi yuzuculerdir.ama cıkıp kuruyacakları susuz bir alan olmak zorunda.o alanıda 30-32 derece civarı yapmalısın.bunu bildiğin bir ampul ile saglayabilirsin.60-75 watt gibi.

4-hasta olanla ötekini,hasta olan iyileşene kadar ayırsan cok daha saglıklı bir iş yapmış olursun.

5-sadece sorun goz ise iyileşme ihtimali cok yuksek.ayrıyetten aşırı bitkinlik ve kabuk yumuşaması varsa kurtarmak guclesebilir ama imkansızlaşmaz.butun bunların tedavileri bircok topicde var.

giden para olsun önemli değil ama yaptıgın emek hakikaten kayda deger.tebrik ederim seni ve kolay gelsin.

img

golyad

19 yıl 6 ay 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

valla zaten yapacağın herşeyi yapmısın yaseminsin. harika ne diyeyim. benimkilerin suyu o kadar derin değil. ille bir ayakları yere değecek. suyun derinliğini aslında yavaş yavaş yükseltseydin biraz daha iyi olurdu. yüzmekte zorlanan kapluşu da iyi izle. kapluşlar için harcadığın paraya tabi ki değer. sen ne bakıyorsun millete. benim arkadaşlarım kapluşlarımı kıskanıyorlar resmen. daha kap.. derken. eeee diyorlar. ben de burdakilerle paylaşıyorum sadece.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

:))kıskananlar çatlasın koku yapıyormuş diyolar sanki kendileri kokmuyor :))

img

fısherman48

18 yıl 11 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam yaseminsin ,

1-Su kaplumbağaları iyi yüzücüdürler derinliğin normal bir şey olmaz.

2-Kablonun suyun içinde kalması normal vakumlu tutturacaklar var üstünde yuvarlak halka olan petshoplarda vardır.Onlardan alıp kabloyu içerisinden geçirip sabitliyebilirsin.Halkayı jilet yada falcatayla kesebilirsin,kablo dışına çıkmaz merak etme.Böylece kablo daha düzenli cama yapışık duracakKablolar kaplumbağalarına zarar vermez.

3-Benim akvaryumum 100*40*32 üç kaplumbağam var.gayet mutlular.

4-Hiç bir şey olmaz

5-Yakında düzelir,suyunu temiz tut günde 2 saat kadar güneşlendir(Akvaryumun güneş görmüyorsa)

6-

img

deepfıshıng48

19 yıl 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ