Hepsievcil

Diğer Evcil Forumları > Hamster

Mesaj Ekle

ARKADAŞLAR HAMSTER ALACAĞIM YARDIM EDİN LÜTFEN

Arkadaşlar hamster almak istiyorum evime.Ancak tek beslemek istemiyorum.Şöyle 5-6 tane almak istiyorum geçinebiliyorlarsa.Gonzales türünden alacağım. sorularım şunlar : 1-Kafesini ne kadar sıklıkla temizlemeliyim? 2-Kafesin zeminine talaimı koymalıyım? 3-Büyük bir kafesin içinde kaç tane beslemeliyim? 4-Hamsterler ne kadar zamanda çoğalırlar? 5-Hamsterler fazla kavga edermi? 6-Hamsterlere hazır kuru mama vermek istemiyorum.Ne verebilirim? 7-Dişi erkek arasında nasıl bir fark vardır? 8-Ne tip oyuncaklar vermeliyim? 9-Büyüdüklerinde çok mu büyük olurlar? 9-Çok koku yaparlarmı? 10-Günde ne kadar uyurlar? Arkadaşlar bu sorularımı cevaplandırırsanız bende bir hamster sahibi olacağım.En yakın zamanda cevaplarınızı bekliyorum.

img

muratsuner

16 yıl 4 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm.sorularının cevaplarını sitede rahatlıkla bulabilirsin:)bende sütten yeni kesilmiş 2 adet yavru erkek gonzi var,çok sağlıklı ve ısırma huyları yok,istersen alabilirsin(teki 10 ytl)(istanbuldaysan tabi) ama bir an önce haber verirsen sevinirim.o kadar çok gonziyi aynı kafeste besleme derim,ilerde kavga etme olasılığı yüksek.0533 282 52 22

img

spidergonzales

16 yıl 6 ay üyedir.

ÖZEL MESAJ

1- 10-15 gün aralıkla temizlersen bir sorun olmaz. 2- Talaş iyi 3- Aslında yanlız yaşamaları tavsiye ediliyor ama 5-6 taneside bir arada yaşayabilir. 4- En az 4 aylık olması lazım yavrulaması için. Yaklaşık 20 günlük hamile kalırlar. yavruladıktan 4 hafta sonra tekrar hamile kalabilirler. 5- Kavga ederler. 6- Çekirdek, bugday, mısır,...vb birçok kuru yiyecekler, marul,salatalık,havuc,muz,ç,lek,...vb yiyebilirler. 7-dişilerin erkeklere göre kulakları farklılık gösterir. olgun bir erkekle dişiyi ayırabilirsin:) 8- evde kendi yapabilecegin oyuncaklar olabilir. örnegin çorap, wc kagıdının rulusu, tırmanması için engeller,...vb 9- Çok büyük olmazlar. resimlerdeki gibi. 10- koku yapmazlar. yoku yapma sebepleri verecegin fazla yemeklerden ve verecegin yeşilliklerden kaynaklanır. hamsterler verecegin yiyecekleri saklayacaklardır. bunlarda durdukca koku yaparlar. eger yeşilliğide çok verirsen tuvaletlerinin kokusunu algılarsın. 11- gündüz uyurlar gece yem aramaya cıkarlar. birkaç ekleemm gereken şeyde şu. hamsterlerde doğadaki tüm canlılar gibi bölgesini, yiyecegini, yavrusunu korumak için saldırgınlaşabilir. 2 dişi hamsterim var. 2 side ayrı. sabah kaktıgımda dişinin birisinin yerinde olmadıgını gördüm. bir baktım diger dişi ile birlikte yanyana yatıyorlar. bu dişiler yawruları varken kanlı bir kavgalarına şahit olmuştum. senn hamsterin da yawrulayınca kavga edecek veya etmiçek diye bir şey söylemem yanlış olur. bir yerde okumustum "bir dişim yawruladı, 3-4 gün sonra diger dişimde diger yavruların içerisine yavrulamıs. şaşırdım." diye bir yazı okumustum. almanı tavsiyeederim cok sevimli hayvanlar ilgi gösterirsen onlarda sana sevgisini göstereceklerdir emin ol. yukarıda yazdığım bilgiler Syrian bilgileridir.

img

mustafa_sglm

16 yıl 8 ay 6 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bildiğim kadarıyla yardımcı olmaya çalışayım: kafesin zeminine 3-4 cm derinliğinde talaş koyarsan rahat ederler. bu talaşı haftada bir değiştirmen gerekir. gonzalesler syrian diye bilinen büyük hamsterlara göre daha geçimlidir. fazla kavga olmaz kafeste. kaç tane besleyebileceğin kafesin büyüklüğüne bağlı. ama sana tavsiyem ilk seferde 5-6 tane almaman. hamsterlar çok hızlı üreyen hayvanlar. memeliler arasında en kısa gebelik süresine sahipler (18 gün kadar) ve her batımda baya fazla sayıda yavru veriyorlar. büyük bir kafese bir dişi bir erkek (cinsiyetlerini anlamanda pet shop sahibi yardımcı olacaktır) alırsan doğan yavruların büyümesine şahit olursun. keyif verici olur. bir süre sonra sayıda kafesin kapasitesini aşan bir artış olduğunda yavruları vermek zorunda kalacaksın:) o yüzden işe kalabalık başlama. büyük bir kafeste bir çift yeterli. kafesi temiz tutarsan koku çok koku yapmaz. ama sık sık temizlemek de hayvanların kafese yabancılaşmasına neden olur. hamsterlar yaşadıkları bölgeye kendi kokularını salar. o kokuyu çok sıklıkla yok edersen strese girerler. hamsterlar çok hareketlidir bu yüzden kafeste bir çark olmalı mutlaka. aynı zamanda tüneller ve borular da hoşlarına gidecektir. doğal ortamlarında toprağa kazdıkları tüneller gibi bir etki yaratır. gonzalesler çok büyümez. baya küçüktürler. hazır kuru mama yerine kendin bir karışım hazırlayabilirsin. zaten hazır mamaların da içinde arpa darı mısır keçi boynuzu çekirdek gibi şeyler oluyor. hazır mamalarda bir de vitamin ve mineral takviyesi oluyor ama bunun ne derece doğrıu olduğundan emin değilim. ticari amaçlı göz boyamak için de olabilir. bunun dışında arada bir küçük parçalar halinde elma, salatalık, maydonoz verebilirsin. ama bunları çok fazla kaçırma. ishal olma tehlikelerinin yanında hamsterlar besinlerini kafeslerinin bir köşesine saklarlar. bu tip besinler koku ve bakteri yapabilir. hamsterlar genelde gündüzleri uyur geceleri uyanık kalırlar. umarım yardımcı olabilmişimdir. gonzaleslerinle mutluluklar:)

img

albinokarakuzu

16 yıl 4 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaşlar verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.Kısa ve öz olmuş.Bu 1-2 ay içersinde 2 tane almayı düşünüyorum.Tekrar teşekkür ederim.

img

muratsuner

16 yıl 4 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ