Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

yardım lütfen:(

ben yeni üye oldum bu siteye bir senedir baktığım bir su kaplumbağam vardı gözlerinde sorun oluşmaya başladı bende teramisin sürdüm bir hafta hafif düzeldi ama ardından tekrar kapandı gözleri şimdi bir haftadır kapalı genelde de uyuyor ve ağızından sesler çaıkarmaya başladı yemek ara sıra yiyiyor ne yapabilirm lütfen yardımmmmmmmmmmm:(

img

betyil

18 yıl 11 ay 24 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam..kaplumbağanı nasıl bir ortamda besliyorsun??

img

hülya999

19 yıl 10 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

geçmiş olsun, ben de yeni kaplumbağacıyım ama sanırım olay hyra alamet değil, kaplumbağamın gözleri kapandı konulu bir çok (biri de bana ait) giriş var onları okusan iyi olacak.. benim küçükken sahip olduğum kaplumbağa öyle ölmüştü, şimdi yeni aldığım iki kapluşda aynı sorun görülünce direk gidip küçük bir akvaryum, ısıtıcı vb aldım, 1 haftalık bakım sonrası canavar gibi oldu (maaşallah diyeyim de) ikisi de.. burada bilgisi çok olanlar yırtınıyor aman akvaryum, ısıtıcı, vitamin kullanın diye, hakkaten var bi bildikleri.. giriş konuyla alakalı forumlara, kapluşun iyileşecek inşallah :))

img

ameno

19 yıl 12 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

betyil bende yeni üye oldum bu siteye ve aynı sorunları benim kaplumbağamda yaşıyor şu an. Kendimi çok çaresiz hissediyorum.Yemek yemiyor çünkü gözlerini hiç açmıyor evvelki gün biri kapalıydı şimdi ötekinide açmıyor.Biraz hareket ettirince deli gibi gözlerini kaşıyor. Bi çözüm bulursan lütfen haberim olsun. En kısa zamanda akvaryum alacağım...

img

yaseminsin

19 yıl 4 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

slm betyil, foruma hoşgeldin. ameno''nun dediği gibi kaplumbağana düzgün ve kaplumbağa için gerekli sağlıklı ortamda bakarsan hastalanmaz. senin kaplumbağanın durumu bana biraz ağır gibi geliyor. hemen eğer mümkünse bir akvaryum edinip (suyu başka şekilde sabit tutman mümkün değil.) suyu 30-32 dereceye getir. sonra bir veteriner ile görüşüp antibiyotik almasını sağla. antibiyotik konusunda sana ayrıca yardımcı olabiliriz eğer veteriner bilmiyorsa. gözlerinin iyileşmesi için eczaneden teramicyn göz kremi al ve günde 2-3 kez çok az sür. antiseptik özelliği vardır. bunun yanında bol bol vitamin vermen gerekecek. yemine damlatarak ver. ama en önemlisi ortamını düzeltmediğin sürece kaplumbağanın yaşama şansı yok. geçici bir çözüm olarak sert plastikten bir leğen alıp (büyük) içine 10 ytl''ye alacağın bir ısıtıcı koyabilirsin. (ısıtıcı ayarlı olmalı) suyun derecesini ölçmek için de 2 milyona akvaryum dereceleri var. umarım kaplumbağan iyileşir. durumunun kritik olduğunu söyleyeyim, çünkü büyük ihtimalle akciğer enfeksiyonu var.

img

beppomomo

18 yıl 11 ay 28 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ