Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Tosbağalarımdan biri ötüyor!

Arkadaşlar acil yardım gerekli, küçük tosbağalarımdan biri bikaç gündür yem yemiyor, ağzını açıp kapıyor ve bazen tuhaf sesler çıkartıyor. Acaba ne oldu? 7 yıldır kaplumbağa bakıyorum, bu hastalanan tosbağamı da 4 ay önce almıştım. Aha şimdi de hapşırdı sanki :( yaw masum masum bana bakıyor nooolur yardıııııııım!!!

img

hakanx

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Yaaa şimdi de ters dönüp duruyo kabuğunun üzerine, sonra düzeltemiyo kendini, kafayı yedi minik kaplumbağam! Baytara mı götürsem acaba ????

img

hakanx

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

kara kaplumbağası mı, su kaplumbağası mı? http://www.hepsievcil.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=19480 başlığı altında hastalıklar var. ancak anladığım kadarıyla akciğerini üşütmüş. biraz daha bilgi ver lütfen, hem kaplumbağan hem de ortamı hakkında. sanırım aldığında zaten zayıf düşmüştü veya hastaydı.

ama acil müdahale:

1. veteriner bulmalısın.

2. su kaplumbağası için ortam sıcaklığını 30 dereceye getirmelisin (sakın ısıtıcım yok deme), kara kaplumbağası için de ortam sıcakığı artmalı. (ısıtıcı kaya)

3. mümkün mertebe vitamin vermelisin (bunu veteriner de enjeksiyon ile yapabilir)

4. anitibiyotik gerekiyor. eğer veteriner bilmiyorsatekrar buraya yaz sana antibiyotik ismi ve uygulanış şekillerini verelim.

geçmiş olsun.

img

momo

19 yıl 5 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam hakanx, kapluşun hapşurunca ağzından köpük gibi sıvılar geliyormu. eger akciger infeksiyonu olmuşsa kurtarılması çok zor. umarım iyileşir.(aynı durum bendede oldu kurtaramamıştım) sanki kapluşta hazımsızlık varmış gibi ağzını açıp kapatıyor..

img

forya

19 yıl 4 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Kapluşuna gentamicin verilebilir. kg başına 10 mg kullanılıyor intra muskuler yani kas içine enjeksiyon yapılıyor, 48 saat sonra tekrarlaman lazım eger daha önceden enjeksiyon yapmadıysan bence tek başına deneme tecrübeli birine yaptır intra musculer enjeksiyon yeri ön bacağın üstü fakat biraz yan tarafı ama boyundan olmayan taraf sanırım anlamışsındır.. bence sen hemen bi veterinere git o gerekenleri yapar (UMARIM)

img

forya

19 yıl 4 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Saolun arkadaşlar, benimkiler su kaplumbağası, momo verdiğin bilgiler için teşekkürler. Forya evet ağzını açıp kapıyor ama herhangi bişey çıkmıyor ağzından. Sıksık gözlerini kapatıp hareketsiz duruyor, kabuğunda da yumuşama oldu sanki. Hemen yarın veterinere götüreyim inşallah iyileşir yaa :(

img

hakanx

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

basscı tosbik İşte minik tosbikim, müzikle terapi yapıyoruz yemek yemesi için :D

img

hakanx

19 yıl 11 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ