Hepsievcil

Köpek Forumları > Köpek Sağlıgı ve Bakımı

Mesaj Ekle

GERÇEK SEBEBİ BİLEN VARMI?

mrb, Uzun zamandır köpek besliyorum ve durumun normal olmasının yanın da gerçek sebebi bilmiyorum!Sadece merakımı gidermek için bu başlığı açtım! arada bir karın ağrısı olduğunda köpeğim çim yiyiyor!gerçek sebebini bilen varmı?bu ihtiyacı başka birşeyle giderebilirmiyiz?Zira evde çim bulunmuyor!herzaman dışarı çıkarmak mümkün olmuyor!

img

elbirt

17 yıl 11 ay 27 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

köpekler de kediler de bunu yapar ama nedenini ben de tam bilmiyorum.zararlı değil bildiğim kadarıyla; bırak yesin. belki de tavukların sindirim için taş yutması gibi bir şeydir. :)

img

cathy

18 yıl 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Bildiğim kadarı ile; etçil hayvanların bir çoğu sindirim problemleri olduğunda ot yiyorlar... Bunu her gün yapıyorsa problem var demektir. Ama, arada sırada yapması hemen hemen tüm etçiller için normal. Merak edecek bir şey yok :)

img

koyu

18 yıl 4 ay 10 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Merhaba Elbirt, Kediler, halk arasında "Kedi Otu" diye tabir edilen bir otu, içgüdüsel olarak bulur ve bir miktar yerler. Kediler temizlenmek için yalanırken, bir miktar kıl yutarlar. Sindirilemeyen ve sindirim sisteminde biriken bu kıllar, zamanla topkalanarak, sindirim bozukluklarına yol açarlar. İşte kediler kedi otunu, bu kıl topağını sindirim sisteminden atmak için yerler. Köpeklerde aynı durum, kediler kadar sık olmamakla,ara sıra görülür. Çünkü köpekler kediler kadar sık olarak temizlenmek için yalanmazlar. Köpekler daha çok vücutlarının ulaşabildikleri bir yerlerinde yara olduğu zaman, onun mikrop kapmasını önlemek veya mikrop kapmış apseli yarayı temizlemek için yalanırlar. Köpeklerin doğası gereği ağızları hijyeniktir ve zararlı mikrop yaşamaz. Bu yüzden bu doğal önlemle kendilerini tedavi ederler. Kedi evi içi, köpek (dünyada genellikle) ev dışı bir hayvan olduğu için, bu doğal tedavi yöntemi kendilerinde bulunur. Elbirt Kardeşim, eğer köpeğininin karın ağrısı olduğu zaman çim yediğini söylemişsin. Acaba karın ağrısı olduğu hissine nasıl kapıldın? Çünkü bu dışarıdan gözle tespit edilecek bir olay değil. Köpeğin eğer çim yiyorsa ve hakikaten bu Kedi Otu değilde, bildiğimiz çim ise, bunu stresten dolayı yiyordur. Bence asıl bu stresin nedenini araştırman lazım. Köpeğin strestemi, niçin strese giriyor? Buna kafa yorman gerekir diye düşünüyorum. Selamlar Orhan YILMAZ www.kangals.com