Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

mrb by-falcon....bi sorum vardı..

az once bilgilerinizi okudum ve paylasmanıza cok tes.ederim.cok aydınlandım inanın.. sadece anlayamadıgım bikac sey oldu.şu beslenme konusunda..benim kapluşum şero cok obur..kırmızı yanak cinsinden.nekadar yem atarsam hepsini yiyo ve taco daha kucuk olan,onun yemlerini de yiyo..daha hiç doyduguna rastlamadım.. şimdi forumda diyor ki: 1)en iyisi azar azar vermek,4-5 tane karides 2)onlerine nekadar koyarsak koyalım,doyunca gerisi kalır.. 3)1dk.içinde tuketebildikleri kadar.. 4)1saat içinde tukettikleri kadar yem... ben bunların hangisini yapacagım?obur bir kapluşum var..cok yerse hastalanırsa.. bir de yemeklerini cesitlendirebilecegimi ogrendim,cok sevindim.. ben şoyle yapsam mı? once ticari yemlerden 4-5 tane..sonra 4-5tane karides..ve arada da yesillik..haşlanmış ıspanak mesela?marul?brokoli.. bunu bi sabah bi akşam mesela..nasıl olur?

img

şerafettin1

18 yıl 7 ay 17 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

karides zaten hayır diyemedikleri bir yem çatlayana kadar yiyebilirler neredeyse.Her türlü ben de de yiyorlardı.Başka tür yemler deneyebilirsiniz

img

hamso

18 yıl 10 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

pardon zaten daha önce cevap atmışım

img

hamso

18 yıl 10 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

her ne kadar byfalcon demisseniz de yardımcı olmak için cevap yazalım. byfalcon epeydir foruma uğramıyor. benim yöntemim günlük miktar kafasının büyüklüğü kadar en fazla. gayet işe yarıyor. kaplumbağanın büyüklüğü burada etkili o yüzden yem sayısı vermek yanlış. süre ile de veriyordum, şöyle 5-10 dakkada tüketebildikleri kadar ama bu sefer gerçekten fazla olduğuna karar verdim. biraz da hissetmek ile ilgili birşey. midesi ne kadar olabir ki diye düşünüp ona göre yem vermek lazım. ama karides tek başına yeterli değildir.

aşağıdaki linkin yararlı olacağı inancındayım.

kolay gelsin

momo

Kaplumbağa Bakımında Referans Linkler VOL.III

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

çok tesekkur ederim ''momo'' ..bir suredir sanki bu sorunu halletmiş gibiyiz minik dostlarımla.. size bir de şunu sorabilir miyim..evimizin tek gunes goren yeri olan balkona bir kapta guneş için koyuyorum miniklerimi..bayaaa gunes geliyor..ama acaba balkon oldugu için usutebilirler mi acaba?.. yani faydasından zararına bir oranlarsak?(cidden uv lambası alamam şu sıra..en erken nisan ayında...)

img

şerafettin1

ÖZEL MESAJ

güneş ışığının doğrudan gelmesi lazım. camın arkasından veya akvaryum camı arkasından gelmesi işe yaramaz. tabi bu arada balkonda güneşlendirmeye çıkarırken üşütme ihtimali her zaman var. o yüzden kış aylarında güneş olsa bile güneşlendirmiyorum ben. özellikle yavrular için üşütme tehlikesi daha çok. kaş derken göz yapmayalım.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bunun için de bol tşk.... ozaman nisana kadar vitamin lerle idare etcek miniklerim..ya da guzel gunlerde (seçmece yani..)guneslencekler...

img

şerafettin1

ÖZEL MESAJ

aynen öyle. bol bol kalsiyumlu ve vitamin d içeren yem vermeye gayret et. D3 vitamini konusunda çeşitli görüşler var. bazıları bunun beslenme ile bazıları da güneş ışığı ile verilebileceğini iddia ediyor. (bir takım uzmanlar arasında) güneş olmayınca mecburen UV lamba veya bol vitamin.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ