Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

...yine bir soru

akvaryumu bugun aldık ( tam tesekkullu ) ; 15 w lik tepe lambası var ve 2 yeni arkadasları oldu ( etti yine 5 ). fakat yem verdigimde hala hic bir sekilde yemiyorlar ( ve daha onceki mesajımda belirttigim gibi , 1 tanesi kotu durumda ) .. acaba bu belirtiler ve yemek yememe neden olur ? bir de goz sismesine teramicyn surulebilir mi ? evetse ne sekilde . pek cok petshop bilgi konusunda cok yetersiz ve sadece ticari malzeme satısını biliyorlar , bazı hayvanlar umurlarında bile degil . bizim uyarımızla toplu akvaryumdaki ölü kaplumbagaları temizlediler ( 50 taneden 15 i oluydu ve hepberaber aynı suda tutuyorlardı onları!!!!)

img

zühtü

18 yıl 7 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

batak gerekli linki vermiş sana. ancak bulundukları ortamı tam olarak anlatmamışsın. ayarlı ısıtıcı, filtre, güneş, UV vs. şeyler var mı? 15 w lamba yetersiz. en az 60 watt alman gerekecek. yoksa ısıtmaz.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

cevap icin tesekkurler beppomomo ; akvaryumda ayarlı ıstıcı + filtre mevcut . lambanın takılması gereken yerde max 15 w yazdıgı icin bu w taktık , 60 w cok gelmez mi ? 40 lık ve ya 25 lik denemek daha iyi olur mu acaba ? tabii ki ısınma icin 60 mukemmel olur ama kapagın ısıya dayanıklılıgı ancak 15 w ise ne yapabiliriz ki? 1 tanesi sanırım cok hasta ve muhtemelen solunum yolları , bu gun onu baska bir kaba alıp 30 derece sıcak suya vitamin + tamol damlatarak ve gozune de teramicyn surerek tedaviye almayı dusunuyorum . dogru bir yontem mi ? bu arada cok onemli bir madde var ki , cogu veteriner kaplumbaga dan anlamıyor lutfen bunu gozonunde bulundurun , para tuzagına kapılmayın . kaplumbaga ile ilgili herhangi bir bilgi gormuyorlar okulda ancak merakı olan detaylı arastırma yapıyor.

img

zühtü

ÖZEL MESAJ

..sana da tesekkurler batak .

img

zühtü

ÖZEL MESAJ

batak''ın verdiği linkte en altta akciğer enfeksiyonunda yapılması gerekenler ve tedavi şeklini belirtmiştim. bir incele istersen. teramisin yeterli değildir. tamol ile tedaviyi de daha önce duymadım.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ