Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

:(hastalanıyor galiba

arkadaşlar mrb.bugun fark ettim kapluşumun kabugu sanki birazcık yumuşamış.hangi linkte okudugumu bilmiyorum ama vazalin sürün yazıyordu bende şimdi sürdüm.aslında yemini iyi yiyor güneşleniyor.ek besin olarak balık veriyom.şimdi ne yapmam gerekiyor.

img

melodi82

18 yıl 8 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam vazelinle halledemezsin sorunu bol bol güneşlenmeli.bu havada güneşide bulamıyacağına göre hemen bir uvb florasan al günde iki saat aç. nerde besliyordun kaplumbağanı? yazın bol bol güneşlendi mi?

img

hülya999

19 yıl 10 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

evet yazın güneşlendi.sonbahar geliyor fakat yinede günde 1,5-2 saat güneşleniyor.aslında belirgin şekilde yumuşaklık yok.elimle bastırınca fark ettim.yemeğinide iyi yiyor.ama ekstradan vitamin vermiyorum.vermeye başlıyayyımmı?teşekkürler şimdiden

img

melodi82

18 yıl 8 ay 29 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Evet bir vitamin kullanabilirsin. Birde nasıl güneşlendiriyorsun yani camın iç kısmına koyarak mı yoksa açıklıktamı güneşlendiriyorsun güneşin camın içinden bir faydası olmaz bazen bu şekilde güneşlendirenler olabiliyor o yüzden soruyorum.

img

hülya999

19 yıl 10 ay 13 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

markalı yem değilse vitaminini garanti edemezsin yemin

img

hamso

18 yıl 10 ay 25 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam melodi82 ,

Camın içinden yada dışından farketmez güneş ışınları kaplumbağalara ulaşsın yeter.(Doğal olanı açık havada güneşlendirmek)Kaplumbağanın sırtına bir şey sürmeye gerek yok.Vitaminlerini ve yemlerini düzenli ver suyunu temiz tut ,ısıyı 28'e sabitle yeter. Turtle 
Sevgiler.

img

deepfıshıng48

19 yıl 20 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

melodi82, linklerimizde vazelin asla tavsiye etmiyoruz. hatta kabuk sertleştirici de tavsiye etmiyoruz. bunun tek çaresi güneşlendirmek ve vitamindir. ancak akvaryum camı UV ışınlarını süzebildiği için doğrudan gelmesi gerekir. bilimsel açıklaması biraz uzun ve ingilizce istiyorsanız buraya yapıştırayım. bir forumda okumuştum. şu an hava şartlarından dolayı güneşlendirmen mümkün olmadığı için UV lambası alman gerekecektir.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ