Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

lütfen yardım

Arkadaslar merhabalar; Aranıza yeni katıldım. Onceden su kaplumbagam vardi ve bir hafta kadar once akvaryum alıp kaplumbagami da baliklarin yanina attim. Simdilik bir sorun gozukmuyor. Ancak ogrenmek istediklerim var. Bu konularda bana yardimci olursaniz sevinirim. Oncelikle sormak istedigim; filtre daima calismali mi? Yoksa gun icerisinde belirli bir sure calismasi yeterli mi? Kaplumbagam yaklasik 10 gundur yem yemiyor. Onceki kaplumbagalarim da ekim ayinda ayni durumda oluyorlardi ancak onlar kis boyunca hic yem yemediler ve sonucta dayanamayip olduler. Kis icerisinde ne kadarlik perotlarla yem yemeleri gerekiyor ve yem yeme ihtiyaci hissettigini ben nerden anlicam? Birkac kez suya yem attim deneme amacli ama baliklarin saldisindan kurtaramadim. bunun icin de ne yapabilirim? Cok tesekkur ediyorum selamlar...

img

b_onur

18 yıl 8 ay 19 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam B_Onur,

kaplumbağaların bir süre sonra balıklarını yiyecektir haberin olsun. bunun yanında balık akvaryumu ile kaplumbağa akvaryumu arasında bir takım farklar var. en önemlisi ısı farkıdır. suyun derecesinin 28 derecede sabit olması lazım. bunun yanında düzeneği de değişiktir. ısıtıcı lamba, kaya vs. lazım. filtreyi sürekli çalıştırman daha iyi olur. kaplumbağalar suyu çok pisletir. ben akşam yatarken kapatıyorum çok gürültü yapıyor diye.  ancak yine de haftada bir suyun %75'ini değiştirmen gerekebilir. tabi biyolojik filtren yoksa. aşağıdaki link sana yardımcı olacaktır ve sorularının cevapları da içinde mevcut. kolay gelsin.

momo

Kaplumbağa Bakımında Referans Linkler vol.3

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Momo slm Cok tesekkur ederim cevabin icin. Akvaryumun icerisine kaplumbaganin disarida kalabilecegi sekilde bir kaya koydum. Su an da vaktinin bir cogunu kayanin uzerinde gecirmekte. Baliklar kaplumbaganin yiyebilecegi kadar kucuk degiller ama gene de sonuc ne olur bilemiyorum. B. Onur

img

b_onur

ÖZEL MESAJ

Arkadaslar bir soru daha sormak istiyorum... Kıs uykusuna yatan kaplumbaga modu nasil olur? Benim kaplumbagam su an uyudu gozuklmuyor. Yani akvaryumda yuzuyor hareket ediyor falan. Fakat yem yemiyor. Bunun sebebi ne olabilir? Tekrar nasil yem yemesini saglayabilirim?

img

b_onur

ÖZEL MESAJ

su kaplumbağaları kış uykusu için akvaryumdalarsa kendilerine kuytu bir köşe ararlar ve ayakları ile kafasını içine çeker ve uyur. ama doğada kendilerini çamura gömerler. kış uykusu sırasında aşırı gürültü, ani ısı farklılıkları (22 derece üstüne çıkıp tekrar düşmesi), sarsıntı gibi dış etkenler yüzünden uykusunda rahatsız edilen kaplumbağa hastalanır. kış uykusuna yatacak olan kaplumbağanın bu durumu sürekli olmalıdır. B_onur, kaplumbağanın yemek yememesi iyiye işaret değil. bulunduğu ortamı anlatman gerek. suyun derecesi kaç? güneşe çıkarıyor musun? UV var mı? suyun derecesini 29-30 C''e getir. üşütmüş olabilir. ısıtıcının altından gitmek istememesi de zaten ısınma ihtiyacındır. sanırım şu an üşüyor.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

beppomomo tesekkur ediyorum. Su sicakligi 26 derece. UV yok ama gunun belli saatlerinde akvaryumun uzerindeki normal sari ışık ampullerini acik tutmaya calisiyorum. Ama akvaryum bilgisayar masamda duruyoe ve gercekten sakin bir ortamda degil. Ayrica filtreden de rahatsiz oluyor olabilir... Cok endiseliyim. Tekrar yem yemeye baslamasi icin ne yapabilirim? Cok tesekkur ediyorum...

img

b_onur

ÖZEL MESAJ

eğer bir hastalığı yoksa alışacaktır. bir de sevmedikleri yemi yemiyorlar. suyu 28 dereceye getirsen daha iyi olur.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Arkadaslar kaplumbagam eskisagligina kavustu. Sanirim beppomomonun dedigi gibi geviridigi bir alisma donemiyid. Su sicakligini da 28 derece yaptim ve su an gayet iyi. Yem de yiyor... Cok tesekkur ediyorum...

img

b_onur

ÖZEL MESAJ