Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Kaplumbağa

Mesaj Ekle

Kabuklarındaki değişim

Merhaba arkadaşlar. Ben 3 aydır kaplumbağa besliyorum. Onlarla ilgili sürekli bilgi edinmeye çalışıyorum. Kaplumbağama hafta da 1-2 kere kabuk sertleştirici ve pazazit önceyici ilaç sürüyorum. Veterinerinin tavsiyesi üzerine. Çünkü teraryumunda bulunan mango köklerini itelemekten onların altına saklanıp beslenme saatinde hızla çıkmaktan kabuğunu biraz zedeledi. Üst kabuğuna ilacı süserken bir hayli huysuzlanıyor. Ancak altına sürmeye çalıştığımda hiç kıpırdamıyor ve gözlerini kapıyor. Ve gözlemlediğim kadarı ile kabuğunun tam ortasındaki çizgide hafif matlaşmave kalınlaşma var. Sizce canı yandığı için mi öyle davranıyordur? Ve bu değişim büyüme evresi mi?

img

afacannaci

18 yıl 9 ay 2 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

bahsettiğin durum gayet normal. alt kabuktaki çizginin kalınlaşması büyüme belirtisidir. bu arada her ne kadar veteriner söylediyse de kabuk sertleştirici sürme. çünkü öyle bir ürün aslında YOK. kaplumbağaların kabuklarının sert olması için gereken TEK ama TEK şey bol bol güneştir. eğer yaşadığın şehirdeki iklim uygun değilse bir UV lambası alman gerekecektir. güneş görmeyen (uv ışınları almayan) kaplumbağalar bildiğimiz raşitizm hastalığına yakalanırlar. belirtileri ise kabuk yumuşaması ve ardından ölümdür. parazit önleyici ilaç konusunda bir şey diyemeyeceğim. akvaryum kapalı bir sistemdir ve eğer dışarıdan parazit sokmazsan içeride de oluşmaz. parazit özellikle dışarıdan getirilen taşlar, balıklar ve başka kaplumbağalardan bulaşabilir. o yüzden eğer zaten paraziti yoksa çok gerekli olduğunu sanmıyorum. yine de emniyet açısından kullanmak istiyorsan o başka.

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Cevabınız için teşekküler. İstanbul da yaşıyorum. Malum bu aralar hava kapalı. Kablumbağa mı yaz boyunca her sabah güneşlenmesi için 2 saat kadar güneşte tutmaya özen gösterdim ama bu onun pek hoşuna gitmiyor. hemen gölge yerlere kaçıyordu. Henüz infrared lamba alamadım. Birde tek yönlü besleniyor. sadece kurtulmuş karidesi seviyor. Onun dışında aldığım yemleri yemiyor bile. Kıyma da verebilirsiniz küçük parçalar halinde demişlerdi. Ama buna veterineri şiddetle karşı çıktı hızlı büyüteceğini ama felçe sebeb olduğunu söyledi.

img

afacannaci

ÖZEL MESAJ

bence sen veterineri değiştir:)) bu arada önemli bir ayrıntı. infrared lamba ile UV lambası farklı şeyler. senin asıl ihtiyacın olan bir UV lambası. bunun da sürüngenler için satılanı var. yani UV lambaları da çeşit çeşit ve maalesef işi bilmeyen (ya da çok mu bilen diyeyim) petshoplar sayesinde yanlış lamba alabilirsin. infrared lamba ise (kızıl ötesi) daha az kullanılır ve daha kısa süreli uygulanır. konunun bilimsel açıklaması çok uzun ve sıkıcı. ancak referans linklerde açıklama var. lamba almaya karar verdiğinde bize tekrar yazarsan sana yardımcı olmaya çalışalım. bir UV lambası yaklaşık 40-50 milyon arası (sera marka).

kaplumbağanın beslenmesine gelince...tek yönlü beslenmesi tabi ki iyi değil. sana mutlaka kaliteli yem olan sera veya tetra veya sanyu marka kaplumbağayemi almanı tavsiye ederim. içinde bir kaplumbağanın ihtiyacı olan her türlü vitamin, mineral vs. var. yavaş yavaş alıştırırsın. aç kalınca yiyorlar merak etme. ayrıca eğer daha çok yavrularsa kırıp veya yumuşatıp vermen gerekebilir. elinle yemlemeyi dene bir de.

çiğ kıymaya gelinceeee... evet yağlı yiyecekler kaplumbağalara kesinlikle zararlı ve karaciğerleri bunu kaldırmaz. ancak arada bir çiğ kıyma verirsen mesela 2-3 haftada bir birşey olmaz. aslında kaplumbağalar HERŞEY YER. SENİ BİLE. kolay gelsin.

Aşağıdaki linkte, UV, infrared, çiğ kıyma, kabuk sertleştirici gereksizliği ve başka birsürü şey ile ilgili açıklamalar bulacaksın. Sıkılmadan okuman dileğiyle.

Kaplumbağa Bakımında Referans Linkler VOL:III

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

:)) sıkılır mıyım hiç. İş yerinde bütün gün onunla ilgili araştırmalar yapıyorum . Çok teşekkür ederim

img

afacannaci

ÖZEL MESAJ

araştırmalarını bizimle paylaş:))

img

beppomomo

19 yıl 1 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ