Hepsievcil

Sürüngen Forumları > Yılan Sağlık ve Bakımı

Mesaj Ekle

snakehunter lutfen yardım

merhaba snakehunter...cınsını engerek olarak tahmın ettigim boyları 15 ve 20 cm olan iki yılan yakaladım..elazıda ikamet ediyorum ama beslenme alıskanlıkları ve barınmalarıyla ilgili bir bilgim yok. olmelerınden korkuyorum..bunları dagda yakaladım ancak su anda sehirdeyim ve serbestte bırakamıyorum lutfen bana yardım et.bu yılanlar bu kadar kucuk olmalarına ragmen saldırıyorlar ve kafa ve uzerındeki desenler aynı engerek yılanı gıbı..bana sorarsan engerek olduklarına eminim...o yuzden engereklerın beslenme alıskanlıkları hakkında bilgi verirsen sevinirim... saygılar..

img

serhat157

18 yıl 7 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

Selam serhat157 , resimde gördüğüm yılan koca engerek değil kedi gözlü yılan bilimsel adı Telescopus fallax internette bilimsel ismiyle ararsan resimlerine ulasırsın bu yılan yarı zehirli bir türdür yani zehir dişleri ağzının gerisinde yer alır insanlar için çok zararlı değildir çünkü hem zehir dişleri ağzının gerisindedir hemde zehir etkisi azdır besinlerini hemen hemen yalnızca kertenkeleler oluşturur bunun yanında nadir olarak kemirgen ve kuş yavrularıylada beslenirler sana tavsiyem kışa tam olarak girmeden yılanları doğal ortamına bırakman yaklasık 1 aya kadar hepsi kış uykusunda olacak ve ozaman bırakırsan hayvan adapte olmakta zorlanacak ve tahminen ölecektir, bende yazın 3 ay bu yılan türüne baktım kertenkeleyle besliyordum gerekli verileri topladıktan ve araştırmamı yaptıktan sonra tekrar doğaya bıraktım,,,snakehunter,,,

snakehunter tekrar merhaba...teleskopus falaxı arastırdım elbette benden daha iyi biliyorsun ancak ben yeni ve daha net fotolarını ekledim..tekrar bakarsan sevinirim birde bu hayvanlar o kadar kucuk ki nasıl kertenkele yiyecekler? yani kertenkele kadarlar zaten..bilginden yararlanmak istiyorum..yardımcı olursan sevinirim...saygılar efem..

img

serhat157

18 yıl 7 ay 16 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ

selam, resimde gördüğüm iki yılan var bunlardan biri %100 kedi gözlü yılan yani telescopus fallax diğeryılan resmini tam anlayamadım yumurtanın üstünde olan yılan onun da net bir fotosunu çekip yollarsan kesin tür tespitini yaparım ama diğeri kesinlikle dediğim yılan ayrıca yeme olayına gelince yılanlar inanamıyacağın büyüklükte besinleri yiyebilirler yılanlar kendi kafa çaplarının 3-5 kat büyüğündeki besinleri yiyebilir yani kertenkele kadar dediğin yılan çok rahatlıkla kertenkele yiyebilir tabiki kertenkele deyince çok büyük kertenkelelerden bahsetmiyorum ,,,snakehunter,,,

adamım sen iyisimi nereden yakaladın onu söle. hım bu arada yılan küçük olabilir ama yılanların özelliği bu yer onlar. ancak ne kadar başarılı oluırsun bilemem. ben bu konuda bi çalışma yaptım daha evel. kedi gözlü yuılanla aynı ortama iri yeşil kertenkele yavruları 2 tane sonra toros kertenklesi 2 tane ve tarla kertenklesi 2 tane koydum ancak hayvan bi tek iri yeşikl kertenkelenin yavrularını yedi. daha sonraki günlerde nise diğerlerine hiç dokunmadı. 2. beslemede yine iri yeşil kertenkeleleri seçti yani menüsüde kendine has. siyoruz kedi köpek beslemeye benzemez bu

img

vipera

19 yıl 10 ay 18 günlük üyedir.

ÖZEL MESAJ